bitcoinBTC/USD
$ 27.139,27 5,61%
ethereumETH/USD
$ 1.894,65 4,67%
xrpXRP/USD
$ 0,530236 4,67%
cardanoADA/USD
$ 0,356545 1,55%
solanaSOL/USD
$ 20,61 2,66%
terra-lunaLUNC/USD
$ 0,000099 8,22%
polkadotDOT/USD
$ 5,26 3,79%
avalanche-2AVAX/USD
$ 14,63 5,15%
dogecoinDOGE/USD
$ 0,071251 6,78%
shiba-inuSHIB/USD
$ 0,000008 3,40%
matic-networkMATIC/USD
$ 0,831392 0,69%
litecoinLTC/USD
$ 90,97 3,96%
cosmosATOM/USD
$ 10,27 2,84%

Bitcoin Haberleri

En güncel Bitcoin haberleri Kriptofoni.com'da. Türkiye'de ve dünyada Bitcoin'e (BTC) dair ne varsa bu sayfadan 7 gün 24 saat takip edebilirsiniz. Dünya genelindeki finans kuruluşlarının, dev ölçekli şirketlerin ve para yön veren büyük devletlerin Bitcoin'e ilişkin açıklamalarını ve hamlelerini hızlı ve en doğru biçimde size ulaştırmaya çalışıyoruz. Uzmanların analiz ve yorumları, Bitcoin'i doğrudan veya dolaylı etkileyen son gelişmeleri yine Kriptofoni.com'un "Bitcoin Haberleri" bölümünden bulabilirsiniz. Bitcoin fiyatı, Bitcoin grafiği gibi güncel, taze verilerle Bitcoin piyasasının nabzı Kriptofoni.com'da atıyor.

Bitcoin Haber Merkezi: Sık Sorulan Sorular

Bitcoin, 2008 yılında "eşler arası elektronik nakit sistemi" tanımlamasıyla ortaya çıkan, herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmeyen, tümüyle merkeziyetsiz, Blockchain teknolojisi üzerine kurulu ve geleneksel para birimlerinden (itibari para) farklı çalışan bir dijital para birimidir. Bitcoin ağı kriptografik olarak güvence altına alındığı için Bitcoin bir tür kripto para birimi olarak anılmaktadır. Daha fazla bilgi için "Bitcoin Nedir" rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin'i özel kılan en önemli kavramlardan biri merkeziyetsiz olmasıdır. Bitcoin ağını hiçbir merkezi otorite (merkez bankası, devlet başkanı, şirket veya kuruluş) kontrol etmemektedir, kontrol etmesi mümkün değildir. Öte yandan günümüz geleneksel finans sisteminde tüm düzen merkezi bir yapı üzerine kuruludur. Ancak Bitcoin ağının arkasında yalnızca bir grup gönüllü kod yazarı bulunmaktadır. Bitcoin'de tüm işlemler ve transferler, kişiler arasında tümüyle aracısız olarak gerçekleşir.

Bitcoin'de gerçekleştirilen işlemlerin tamamen anonim veya gizli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bunun yerine Bitcoin'i yarı anonim olarak tanımlamak daha doğrudur. Günümüz geleneksel finans siteminde kullanıcılar herhangi bir işlem için kimliklerini beyan etmek durumundadır. Finans kuruluşları, bankalar üzerinden isimsiz olarak para transferi yapmak mümkün değildir ancak Bitcoin kullanıcıları bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın ve kullanılan platformlara bağlı olarak doğrudan birbirlerine para gönderebildikleri için isimlerini belirtmek zorunda değildir. Daha fazla bilgi için "Kripto Paralar Anonim mi" başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin üretme işlemine ve bu sürece genel olarak madencilik adı verilmektedir. Fiziksel olmayan bir varlığın madencilik kavramıyla anılması imgesel bir söylemden ibarettir ve bahsi geçen işlemin bu kavramla anılmasının arkasında ise altın madenciliğine dijital manada benzerlik göstermesi yatmaktadır. Bitcoin de aynı altın gibi sınırlı bir arza sahiptir ve 21 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Günün birinde tüm Bitcoin'ler gün yüzüne çıkarılmış olacak. Bitcoin üreten kişilere "madenci" denmektedir. Madenciler Bitcoin ağının bel kemiğidir. Bitcoin madenciliğinin temelinde güçlü işlemcilere sahip donanımların Bitcoin piyasasında gerçekleştirilen finansal işlemleri onaylanması görevi yatar. Bitcoin ağı en hızlı blok üreten ve işlem onaylayan madenciye ödül olarak BTC verir. Özetle madenciler esasen karmaşık bir bulmacayı çözerek karşılığında BTC alırlar. Bitcoin üretimi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için "Bitcoin Madenciliği Nedir" başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin satın almanın en kolay yollarından biri kripto para alım satım platformlarını veya kripto para borsalarını kullanmaktadır. Günümüzde platformların neredeyse tamamı KYC (Know Your Costumer - Müşterini Tanı) ve AML (Anti-Money Laundering - Anti Kara Para Aklama) ilkelerine uyarak kimlik doğrulaması talep etmektedir. Bu ilkeler doğrultusunda kullanıcılar kripto para alım satım platformlarına kayıt olurken kimlik bilgilerini beyan etmek zorundadır. Platformların bazıları, kullanıcılarına kimlik bilgilerini beyan etmeksizin belli sınırları aşmamak suretiyle Bitcoin alım satımı yapmasına izin vermektedir. Bitcoin satın almakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için "Bitcoin Nasıl Alınır" başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin kazanmak için çok çeşitli metotlar bulunmaktadır. Bunlar temelde üçe ayrılmaktadır: (1) Aynı geleneksel paralarda olduğu gibi kazanmak (maaş ve faiz gibi), (2) üretmek veya (3) ticaretini yapmak. Bedava Bitcoin kazanmak konusunda daha fazla bilgi edinmek için "Bedava Bitcoin Nasıl Kazanılır" başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Sayfa: 1'den 3 1 2 3
En Büyük 10 Kripto Para
Kripto ParaFiyat