Ana Sayfa Arama
Üyelik
Üye Girişi
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
  • Google Play Uygulamamız

Aave Nedir, Nasıl Çalışır? 9 Başlıkta AAVE Coin Geleceği, Yorum

Aave, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde kullanıcıların kripto paraları aracı kullanmadan borç alıp vermelerini sağlayan bir sistemdir. Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan Aave, fonların dağıtık bir ağ tarafından yönetilmesini sağlar ve flash krediler gibi yenilikçi özellikler sunar. Aave’nin popülerliği, merkeziyetsiz borç verme süreçlerini yeniden şekillendiren özellikleriyle artmaya devam etmektedir.

Aave, merkeziyetsiz finans (DeFi)

Aave (AAVE), merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde kullanıcıların aracı kullanmadan kripto paraları borç alıp vermelerini ve bu varlıklar üzerinden faiz kazanmalarını sağlayan bir borç verme sistemidir. Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan Aave, kullanıcıların fonlarını yazılımın çalıştığı dağıtık bir bilgisayar ağı tarafından yönetilmesini sağlar ve çeşitli yenilikçi özellikler sunar. Aave’nin popülerliği, merkeziyetsiz borç verme ve kredi verme süreçlerini yeniden şekillendiren özellikleriyle gelecekte de büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

Aave Nedir?

Aave, DeFi ekosisteminde yer alan ve kullanıcıların kripto paraları aracı kullanmadan borç alıp vermelerini ve bu varlıklar üzerinden faiz kazanmalarını sağlayan bir borç verme sistemidir.

Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan Aave, varlıkların bir yazılımın çalıştığı dağıtık bir bilgisayar ağı tarafından yönetilmesini sağlar. Bu sayede Aave kullanıcıları fonlarını yönetmek için belirli bir kuruma veya kişiye güvenmek zorunda kalmaz, sadece kodun yazıldığı gibi çalışacağına güvenmeleri yeterlidir.

Aave Nasıl Çalışır?

Aave yazılımı, kullanıcıların 17 farklı kripto parayı borç alıp verebileceği borç verme havuzları oluşturur. Bu kripto paralar arasında ETH, BAT ve MANA gibi dev kripto paralar bulunmaktadır. Ethereum üzerindeki diğer merkeziyetsiz borç verme sistemlerinde olduğu gibi Aave kullanıcıları borç alımı yapmadan önce teminat vermelidir ve yalnızca verdikleri teminatın değerine kadar borç alabilirler.

Aave Nedir

Borç alan kullanıcılar, borç aldıkları fonları başka bir varlığa endeksli olan özel bir token olan aToken olarak alırlar. Bu token, mevduat sahiplerinin faiz kazanmasını sağlamak için kodlanmıştır. Örneğin, bir borç alan kullanıcı DAI teminatı vererek ETH borç alabilir. Bu, kullanıcıların farklı kripto paralara sahip olmadan bunlara maruz kalmalarını sağlar.

Aave ayrıca anında krediler ve Blockchain’lerin benzersiz tasarım özelliklerinden yararlanan diğer borç ve kredi verme yöntemleri gibi ek özellikler de sunar.

Aave’nin Kurucusu Kimdir?

Aave, 2017 yılında Stani Kulechov tarafından İsviçre’de kurulan kar amacı güden bir şirkettir. Kulechov, Helsinki’de hukuk eğitimi almış ve hala öğrenciyken Aave’yi kurmuştur. Şirket, ilk olarak ETHLend adıyla kurulmuş ve 2017’de 16.2 milyon dolar topladığı bir ilk dijital para arzı (ICO) gerçekleştirmiştir. Bu süreçte 1 milyar adet LEND coin satılmıştır.

LEND coin’ler daha sonra 100 adet LEND coin’e karşılık 1 AAVE coin olacak şekilde AAVE coin’e dönüştürülmüş ve toplam arz 18 milyon adet AAVE’ye düşürülmüştür. O dönemde ETHLend, fonları havuzlamak yerine borç verenleri ve borç alanları eşleştirmeye çalışıyordu. 2018’de ETHLend, Aave olarak yeniden adlandırılmış ve ETHLend, Aave’nin bir yan kuruluşu haline gelmiştir.

Aave Nasıl Çalışır?

Aave, en iyi borç verme havuzları sistemi olarak tanımlanabilir. Katılımcılar, borç vermek istedikleri fonları yatırır ve bu fonlar bir likidite havuzunda toplanır. Borç alanlar, kredi aldıklarında bu havuzlardan faydalanabilirler. Bu token’ler borç verenin isteği doğrultusunda ticaret yapabilir veya transfer edilebilir.

Bu faaliyetleri kolaylaştırmak için Aave, aTokens ve AAVE coin olmak üzere iki tür coin çıkarır. aTokens, mevduat sahiplerinin faiz kazanmalarını sağlamak için verilen token’lardır. AAVE coin ise Aave’nin ana ağ varlığıdır. AAVE coin, sahiplerine çeşitli avantajlar sunar. Örneğin, AAVE olarak verilen kredilerde borç alanlardan ücret alınmaz. Ayrıca AAVE’yi teminat olarak kullanan borç alanlar ücretlerde indirim alır.

AAVE sahipleri ayrıca belirli bir ücret ödeyerek kredilerin genel kullanıma sunulmadan önce gözden geçirilmesine de katılabilirler. AAVE’yi teminat olarak kullanan borç alanlar, biraz daha fazla borç alabilirler.

Flash Krediler

Aave, “flash loans” yani flash krediler olarak bilinen anında verilen ve geri ödenen kredileri de desteklemektedir. Bu krediler, önceden herhangi bir teminat gerektirmez ve neredeyse anında gerçekleşir. Flash krediler, tüm Blockchain’lerin ortak bir özelliği olan, yeni bir işlem grubunun (blok) ağ tarafından kabul edilene kadar işlemlerin tamamlanmadığı özelliğinden yararlanır.

Bir Aave flash kredisi, bir borç alanın fon talep etmesi, ancak bu fonları ve yüzde 0,09’luk bir ücreti aynı blok içinde geri ödemesiyle gerçekleşir. Borç alan bu işlemi gerçekleştirmezse, tüm işlem iptal edilir ve hiçbir fon borç alınmamış olur. Bu sayede Aave ve borç alan herhangi bir risk almaz.

Borç alanlar, ticaret fırsatlarından yararlanmak veya diğer Ethereum tabanlı sistemlerden maksimum kar elde etmek için flash kredileri kullanabilirler. Flash krediler, farklı kripto paraları otomatik bir şekilde takas etmek ve ticaret karı sağlamak için kullanılabilir.

AAVE Coin’i Değerli Kılan Şey Ne?

AAVE, Aave yazılımının yönetiminde merkezi bir rol oynar ve kullanıcıların yazılımı geliştirmek için kural ve politikalar üzerinde oy kullanmalarına olanak tanır. Aave ekibi ayrıca likidite açığı durumunda sigorta olarak AAVE’yi stake edebilecekleri bir Güvenlik Modülü (SM) başlatmıştır. Bunu yapmak, stake edenlere daha fazla AAVE coin kazandırır ve protokol ücretlerinin bir yüzdesini almalarını sağlar.

Bu faydaların yanı sıra, AAVE’nin sınırlı arzı ve gelirlerinden elde edilen ücretlerle AAVE satın alıp dolaşımdan kaldırılması gibi faktörler de AAVE coin’in değerini artırır.

Aave Yorum

Aave, merkeziyetsiz borç vermenin popülerliğinin artmaya devam edeceğine inanan tüccar ve yatırımcılar için ilgi çekici olmaya devam edecek gibi görünüyor. 2020 yılının Temmuz ayı itibarıyla, Aave sistemi, Ethereum üzerindeki en aktif merkeziyetsiz borç verme sistemlerinden biri oldu ve toplamda 158 milyon dolarlık mevduat toplamıştır. Rakip borç verme platformları arasında Compound ve Maker yer almaktadır ve bu platformların her biri 600 milyon dolardan fazla mevduata sahiptir.

AAVE coin’i Aave sistemini yöneten kurallar üzerinde söz sahibi olmak ve kredilerden toplanan ücretlerin AAVE coin sahiplerine nasıl dağıtılacağına dair oylama yapmak isteyen kullanıcılar da kullanabilirler.

Aave Geleceği

Aave, DeFi ekosisteminin hızlı büyüyen bir parçası olarak merkeziyetsiz borç verme ve kredi verme süreçlerini yeniden şekillendirmeye devam ediyor. Flash krediler gibi yenilikçi özelliklerle kripto para piyasasında daha fazla kullanıcı ve yatırımcı çekmeye devam ediyor.

Aave’nin sunduğu çeşitli ürün ve hizmetler, kripto para dünyasında finansal esneklik ve yenilikçiliği desteklemeye devam ediyor ve bu da Aave’nin gelecekteki büyüme potansiyelini artırıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto paralara yatırım yapmak yüksek risk içerir ve herkes kendi araştırmasını yapmalıdır. Kriptofoni.com ve yazarları bu bilgilerin doğruluğu veya eksiksizliği konusunda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

En güncel Bitcoin, altcoin ve genel kripto para gelişmelerinden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Whatsapp, Telegram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızı takip edin!